Kofeina

03-01-2018

KofeinaWiększość z Nas nie wyobraża sobie poranka bez wypicia pysznej, aromatycznej kawy. Ten rytuał tłumaczymy sobie  potrzebą  kofeiny. Kofeina to nie tylko kawa. Dziś możemy ją znaleźć w różnych substancjach i pod różnymi postaciami. Kofeina występuje naturalnie w nasionach kawowca i kakaowca, liściach herbaty i orzechach koli. Ale nie są to jedyne źródła kofeiny w diecie, gdyż dodaje się ją do wielu produktów, m.in. napojów gazowanych i energetyzujących, budyniów, słodyczy, mrożonej żywności oraz leków przeciwbólowych i przeciwgrypowych. Kofeinę spożywamy również pijąc kakao, jedząc czekoladę i inne słodycze zawierające kakao.

Ze względu na swoje właściwości kofeina jest z powodzeniem stosowana w kosmetyce. Charakteryzuje się dobroczynnym wpływem na zdrowie i wygląd skóry oraz włosów. Dotlenia, zapobiega powstawaniu zmarszczek i ogranicza wypadanie włosów.
Kofeina działa ujędrniająco oraz wyszczuplająco. Dzięki zawartości polifenoli opóźnia proces rozkładu witaminy C w skórze, przez co zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz wygładza już istniejące bruzdy. Regularne stosowanie kofeiny zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu oraz powstawaniu cellulitu. Ekstrakt z kawy pobudza ukrwienie i powoduje odwodnienie komórek, przez co skóra napina się i wygładza. Regularna pielęgnacja kosmetykami z zawartością kofeiny sprawi, że zmiany cellulitowe będą mniej widoczne, skóra będzie bardziej jędrna, a koloryt wyrównany.                             

Ponadto, kofeina ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu sprawdzi się także w pielęgnacji cery skłonnej do niedoskonałości, zarówno jako profilaktyka, jak i w celu niwelowania powstałych już zmian.