Budowa paznokcia, zacznijmy od podstaw

11-12-2020

 

Myśląc o paznokciach skupiamy się głównie na ich pielęgnacji oraz coraz popularniejszej stylizacji, rzadko zastanawiamy się nad ich budową. Zrozumienie jej pozwoli nam świadomie dobrać odpowiednią metodę pielęgnacji, jak i stylizacji. Pamiętajcie, że odpowiednie dbanie o paznokcie jest bardzo ważne, w końcu rosną średnio 3 mm na miesiąc! :) Całkowity odrost płytki u rąk przebiega w około 90 – 150 dni, dlatego warto dbać o dobro naszych paznokci!

 

Budowa paznokcia i jego skład chemiczny.

 

Budowa paznokcia jest bardzo złożona, składa się z kilku warstw i kluczowych elementów. Podstawowym materiałem budulcowym jest keratyna, która stanowi aż 95% masy składników. Pozostałe 5% to lipidy, wapń oraz woda. Zacznijmy od najważniejszej części całego paznokcia- macierzy. Jest ona żywym elementem i to w niej zachodzi proces wzrostu paznokcia. Ważna jest szczególna troska o macierz, ponieważ uszkodzona np. poprzez silne uderzenie, może spowodować osłabienie wzrostu całego paznokcia. To właśnie w tej części tworzone są komórki, które z czasem przekształcają się w keratynocyty ściśle ze sobą połączone. Taka zbita masa martwych komórek tworzy nam płytkę paznokciową- główny i największy element paznokcia. Leży ona na części naskórkowej zwanej łożyskiem paznokcia. Łożysko jest odpowiedzialne za prawidłowe odżywienie paznokcia poprzez sieć naczyń włosowatych, które się w nim znajdują. To właśnie stąd są pobierane wszystkie substancje odżywcze niezbędne do prawidłowej pracy komórek. Poprzez różnorodne rozmieszczenie i gęstość naczyń włosowatych płytka może przybrać różne zabarwienie. Zauważyć na niej można także białe zabarwienie w kształcie półksiężyca- obłączek. Jego kolor jest spowodowany brakiem ścisłego przylegania do macierzy. Najczęściej zauważalny jest na kciukach. Z drugiej strony znajdziemy wolny brzeg, czyli zakończenie paznokcia, zaraz pod nim skrywa się hyponychium. Całą powierzchnię płytki okalają wały paznokciowe- dwa boczne oraz jeden tylni. Tylni wał paznokciowy zakończony jest obrąbkiem naskórkowym nachodzącym na powierzchnię paznokcia. Chroni on macierz przed różnego rodzaju infekcjami.

 

Hyponychium- poznajmy się bliżej.

 

Jak już wcześniej napisałam hyponychium znajduje się pod wolnym brzegiem paznokcia, a dokładniej jest to miejsce, gdzie płytka paznokcia traci kontakt z opuszkiem palca. To właśnie tam naskórek tworzy tzw. hyponychium, które jest naturalną barierą dla drobnoustrojów i zanieczyszczeń chroniąc tym samym paznokieć przed infekcjami. Podczas wzrostu płytka paznokcia przemieszcza się po łożysku, u kobiet preferujących długie paznokcie hyponychium może wysunąć się nieco poza opuszek palca, jest bardzo unaczynione oraz czułe. Nie jest to stan chorobowy i nie można go wycinać, ani odsuwać podczas stylizacji! Uszkodzenie hyponychium może otworzyć drogę do drobnoustrojów oraz spowodować ogromny ból i krwawienie.

 

Dlaczego mam odbarwioną i rozdwojoną płytkę paznokcia?

 

Przebarwienia i rozwarstwienie płytki paznokciowej mogą być spowodowane wieloma czynnikami np. infekcjami grzybiczymi, siniakami, zgrubieniami płytki, odbarwieniem od lakieru, czynnikami genetycznymi oraz złą dietą. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym problemom. Na pewno spotkaliście się z białymi plamkami na paznokciach (leukochynia) i zastanawia was dlaczego się pojawiają. Oczywiście to nic groźnego, mogą pojawić się poprzez mikrourazy, przez które dochodzi do delikatnego oderwania płytki od łożyska. Jest to często spotykane wśród osób noszących przedłużane paznokcie, lub przez nieprawidłowy sposób ściągniętą hybrydę czy akryl. Dochodzi wtedy do naruszenia płytki, tym samym jej odbarwienia i rozwarstwienia. Za przyczynę powstawania białych plam również uważa się niedobór niektórych minerałów i witamin takich jak: wapń, cynk, żelazo, a także witamin z grupy B. Należy jednak pamiętać, że przy niedoborze minerałów często zauważymy dodatkowo towarzyszące objawy np. wypadanie włosów lub osłabienie układu odpornościowego. Drugim najczęstszym defektem paznokci, z którym walczycie jest rozdwajanie się płytki. Tutaj również możemy doszukać się wielu czynników powodujących ten stan, lecz przeważnie to zła dieta. Zbyt mała ilość cynku w diecie może powodować kruchość paznokci, a co za tym idzie rozdwajanie się. Jeżeli przyczyną jest dieta, to zauważymy również inne objawy, np. wzmożone wypadanie włosów. Na kruchość płytki i jej rozdwajanie również wpływają czynniki mechaniczne i chemiczne. Zbyt częste stosowanie acetonu, który osłabia paznokieć, urazy, bądź niewłaściwe ściągnięcie stylizacji akrylowej, żelowej lub hybrydowej. Nawet stosowanie silnych detergentów podczas sprzątania ma wpływ na kondycję paznokcia.

 

Jak najlepiej pielęgnować paznokcie?

 

Najlepiej gdy pielęgnacja będzie opierała się na holistycznym podejściu, zadbajmy prawidłowo od wewnątrz i zewnątrz. Dbajmy o zrównoważoną dietę, aktywność fizyczną, dostarczajmy do organizmu wszystkie niezbędne minerały i witaminy. Pielęgnujmy również odpowiednio paznokcie od zewnątrz, chrońmy je i wspomagajmy. Idealny do tego będzie SOS nails oil therapy- olejowa odżywka do paznokci. Została odpowiednio zbilansowana, w składzie znajdziecie aż 6 odżywczych olejów: olej ze słodkich migdałów, olej avocado, olej jojoba, olej macadamia, olej arganowy oraz olej z nasion boababu. Olej z nasion baobabu jest cennym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin: A, B, C, D, E i F. W odżywce również kryje się cudowny składnik- guma masteksowa. Badania nad składnikiem potwierdziły, że wzmacnia i pogrubia paznokcie. Jeżeli jeszcze nie próbowaliście terapii olejowej to szczerze zachęcam. Różnicę czuć już po pierwszym użyciu. :)