Okiem kosmetologa- „Choroby paznokci- co każda stylistka powinna wiedzieć? Cz.1”

24-11-2020

 

Stan naszych paznokci wiele o nas mówi, czasami może zdradzić nam prawdę o nas, której sami nie wiemy. Defekty i choroby na płytce paznokciowej mogą mieć charakter nabyty lub być uwarunkowane genetycznie. Profesjonaliści powinni posiadać wiedzę dotyczącą schorzeń paznokci, nie tylko podnosi to jakość usług, lecz co najważniejsze, poziom bezpieczeństwa. Dlatego tak ważną rolą stylistki jest monitorowanie paznokci swoich klientek, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. Weźmy bliżej pod lupę schorzenia oraz defekty, na które trzeba szczególnie zwrócić uwagę. 

 

Grzybica paznokci.

 

Najbardziej powszechna choroba płytki, stanowi ona aż 50% wszystkich chorób paznokci. Odpowiedzialne za nią są drożdżaki, pleśniowce oraz dermatofity, lecz bez odpowiednich warunków rozwoju dużo nie zdziałają- potrzebna jest im wilgoć oraz ciepło. Do czynników sprzyjających infekcjom grzybiczym zaliczamy między innymi:

- czynniki wrodzone: nadmierna potliwość, zaawansowany wiek, płeć męska oraz inne schorzenia takie jak łuszczyca oraz liszaj płaski.

- czynniki nabyte: choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca, nowotwory, ciąża, AIDS, a także przyjmowanie niektórych antybiotyków.

- czynniki środowiskowe: nieprawidłowa higiena, niedobór witamin, wilgoć, duże skupiska ludzi itp.

Jak widzicie czynników jest bardzo dużo i choroba nie świadczy o zaniedbaniu higienicznym. Jak prawidłowo rozpoznać zmiany grzybicze? Początkowo zachodzą one od wolnego brzegu paznokcia lub od strony bocznych wałów paznokciowych. Płytka z czasem ulega rozwarstwieniu, zgrubieniu i wykruszeniu. Zmiany mogą ulec przebarwieniu na kolor żółtobrunatny lub zielonkawy. Pamiętajcie, że tylko badanie mykologiczne daje nam 100% pewność choroby, do takiego badania potrzebne są zeskrobiny zakażonej płytki paznokcia. Jeżeli zauważycie u swojej klientki niepokojące symptomy na płytce należy przerwać manicure i wysłać osobę na badania do specjalisty. Nie bójcie się zaproponować klientce odpowiedniego leczenia. Współpraca gabinetu kosmetycznego z dermatologiem wskazuje na profesjonalizm i wysoki poziom salonu.

 

Onycholiza.

 

Onycholiza to jeden z najczęściej występujących i rozpoznawalnych defektów paznokci u naszych klientek. Jak ją rozpoznać? Płytka paznokciowa oddziela się od łożyska, zawsze zaczynając od wolnego brzegu w kierunku macierzy. Oddzielona część może przybrać różną barwę od białej po brązową, żółtą lub szarą. Przyczyn powstania tego defektu może być wiele między innymi:

- urazy mechaniczne: obgryzanie paznokci, uderzenie paznokciem o twardą powierzchnię, źle wykonany manicure lub przedłużanie paznokci.

- przyjmowanie niektórych leków np. doustnie retinoidów lub niektórych leków przeciwnowotworowych.

- kontakt z substancjami chemicznymi takimi jak detergenty lub aceton.

- zakażenie grzybicze- onycholiza może być jednym z objawów choroby.

- dermatozy np. łuszczyca.

Onycholiza jest łatwa w rozpoznaniu i trudna w leczeniu. Gdy zauważymy ją u klientki koniecznie musimy przeprowadzić wywiad aby ustalić przyczynę powstania defektu i obrać dalszy tok postępowania.  

 

Wykonując manicure w salonie kosmetycznym bardzo ważne jest monitorowanie dłoni i paznokci klientki, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Przygotowując płytkę przed stylizacją warto stosować preparaty posiadające składniki o działaniu przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. W Perfect Lady takim preparatem jest HelpLIQUID + step 1, pomaga on zapobiec rozwojom drobnoustrojów. Najważniejsza jest świadomość klienta, jego i wasze zdrowie.

 

HelpLIQUID+ step 1 - płyn do paznokci ze składnikami przeciwgrzybicznymi i przeciwbakteryjnymi 15 ml

Polecane produkty

HelpLIQUID+  step 1 - płyn do paznokci ze składnikami przeciwgrzybicznymi i przeciwbakteryjnymi 15 ml

HelpLIQUID+ step 1 - płyn do paznokci ze składnikami przeciwgrzybicznymi i przeciwbakteryjnymi 15 ml

Preparat do paznokci ze składnikami o działaniu przeciwgrzybiczym, antywirusowym i antybakteryjnym. Zaleca się stosować go przed każdą styli...